יום שישי, 10 בפברואר 2012

שביל אלוני קדימה


צילום: דודי הולצמן


שביל אלוני קדימה
יזמתי את השביל (יחד עם מיקי אקרמן ויוסי יצחק) בשנת 2005, מתוך ראיה שיש ליצור שביל טיול שיקשר את אתרי הטבע והנוף העיקריים במרחב הפתוח שבין יער אילנות, קדימה וצורן, וליצור נתיב טיולים שיחבר את תושבי האיזור לטבע, לנוף ולמורשת ההתיישבותית.

המרחב ממזרח לכביש 4 מבותר כמעט כולו על ידי כבישים, ישובים ומפגעים מעשי ידי אדם. איזור השרון עבר פיתוח מואץ ביותר בשנים האחרונות. רק בין יער אילנות ליער קדימה נותר רצף של 4-5 קילומטרים שכוללים יער, שמורת טבע נדירה ושטחי נוף חקלאי.

למרות הפיתוח המואץ שעבר אזור השרון בשנים האחרונות, נשמר רצף שטח המשמר ומאפיין את נוף השרון, כשטח פתוח בעל איכויות של טבע ונוף חקלאי במרחב קדימה – צורן והישובים הכפריים המקיפים אותם. חשיבותו של שטח זה גבוהה מבחינה ציבורית, חינוכית ולצורך שימור המגוון הביולוגי של אזור השרון, במיוחד – אירוס הארגמן הנדיר.

השטח כבר היום תחום מכל עבריו על ידי בינוי ותשתיות, ויש להשקיע מאמץ בשחזור נופו הטבעי. אולם, האיומים הגדולים ביותר על המרחב הם מיוזמות פיתוח, חלקן הגדול מאושר בתוכניות תקפות, אשר אם ימומשו יבטלו כליל את משמעותו של המרחב כשטח פתוח בעל ערך ציבורי ואקולוגי.

בלב השטח שוכנת שמורת אלוני קדימה – שמורה קטנטנה בת 9 דונם, ובה "מעט המחזיק את המרובה" – אלונים עתיקים, שריד ליער השרון; פריחה מרהיבה של מאות אירוסי ארגמן; פריחה של מיני צמחים נוספים האופייניים לבית הגידול ההולך ונכחד של השרון: קידה שעירה, שום תל אביב, תורמוס, אלקנת הצבעים ועוד.  

החברה להגנת הטבע, קק"ל ובלוטים- כפר קדימה צורן, למען איכות החיים והסביבה, פועלים לשימור וטיפוח המרחב לטובת האדם והסביבה.  
השביל סומן ונחנך בתחילת 2009 בסיוע החברה להגנת הטבע ובלוטים .

 
בלוטים –  כפר קדימה צורן, למען איכות החיים והסביבה, הוא פורום שהוקם ב-2006, ופועל לשימור וטיפוח המרחב לטובת האדם והסביבה. בלוטים הינו ארגון מתנדבים א-פוליטי של פעילים תושבי הישוב קדימה-צורן. שם הקבוצה מייצג את האלונים הרבים הקיימים ביישוב ובסביבתו. בלוטים שמה דגש מרכזי על נושאים של איכות הסביבה ובין היתר פועלת נגד בנייה של תחנות דלק בסמוך לבארות מים ולהקמת שבילי אופניים בישוב וסביבתו.

בעקבות היוזמה שלי, בשנת 2010 החליטו ההורים, המורים והתלמידים של מחזור ג בבית הספר יובלים בצורן לאמץ את שמורת אלוני קדימה בסיוע רשות הטבע והגנים ו"בלוטים". הילדים התוו שביל לאורך השמורה, תקעו יתדות, צבעו, ניכשו מינים פולשים ולמדו על השמורה וחשיבותה. המסורת ממשיכה גם במחזורים הבאים.כדי להגיע לתחילת המסלול, פונים מכביש 4 מזרחה לחניון יער אילנות, שם מתחיל השביל (ניתן כמובן ללכת במסלול מיער קדימה עד ליער אילנות, או חלק מהמסלול).

ארבורטום
לפני ההליכה בשביל, כדאי להסתובב קצת ביער הייחודי שמצפון: זהו ה"ארבורטום", יער לאקלום עצים מרחבי העולם שפיתחה הקרן הקיימת לפני שנים, והיום אפשר לצעוד בו בשבילים מסודרים בין עצים מרחבי העולם. בין העצים יש מיני אקליפטוס ואלונים ייחודיים, ו"מעגל עצים" ייחודי, שמתאים במיוחד להפעלת כיתות ולמשחקי ילדים.
בין הארבורטום לנקודת ההתחלה של השביל קיים כיום מעון לטיפול בנגמלים מסמים. קק"ל, שהשטח נמצא באחריותה, מתכננת הקמת מרכז מבקרים ייחודי שינציח את אילן רמון.
צילום: דודי הולצמן

יער אילנות
נחזור לנקודת ההתחלה של השביל, ונצעד מזרחה. השביל ממשיך לתוך החלק המזרחי של יער אילנות, בין עצי איקליפטוסים ומעט אורנים. בסוף החורף ובתחילת האביב מתכסה היער בפריחה ייחודית – צבעונים, סחלבים, בן-חצב יקינתוני ועוד, וגולת הכותרת – אירוסי ארגמן. לאחר הליכה של כמה מאות מטרים נגיע לחלקת האירוסים. השביל עובר בין חבלים, כדי לא לפגוע בפרחים הנדירים, ביניהם אף כמה פרטים של אירוסי ארגמן צהובים.
צילום: דודי הולצמן

סביב האירוסים, נעשו נטיעות של אלוני תבור בשנים האחרונות, כמאמץ ייחודי של הקק"ל להשיב את איזור השרון לגדולתו – עד לפני 90 שנה הוא היה מכוסה יער אלונים, שמעטים ממנו שרדו.
לפני שהשביל נכנס לשטחים החקלאיים של קדימה, נראה גבעה קטנה משמאל, עליה כמה עצי אורן גלעין (צנוברים), צל ותצפית לכיוון קדימה וצור-משה.

נוף השדות
מכאן פונה השביל מזרחה, נכנס השביל לתוך דרך חקלאית שעוברת בין שדות התותים של קדימה לבין צור משה. לצד הנוף החקלאי היפה, יש לא מעט ניילונים ופסולת אחרת... שביום מן הימים תנוקה. הדברת שדות התותים נעשית באמצעות "הדברה ביולוגית" - שחרור חרקים שטורפים את המזיקים, ובכך מפחיתים את כמות חומרי ההדברה במידה משמעותית.
השדות והמרחב הפתוח אינם מוגדרים כשמורת טבע, אך הם יוצרים רצף בין אתרי הטבע ומאפשרים מעבר מאביקים בין הצמחים במרחב כולו.
צילום: דודי הולצמן

צור משה ופארק אתונה
לאחר כמה מאות מטרים, מיד כשנעבור פרדס מצד ימין, נטפס על סוללת העפר שמשמאל , ונעבור לשטחי המושב צור משה. המושב, הוקם בשנות ה-30 על ידי יוצאי יוון, כחלק מישובי "חומה ומגדל", ונחשב, אחרי הרחבתו, למושב הגדול בארץ.
צילום: דודי הולצמן


בשנת 2004 הוקמה אנדרטה ייחודית לזכר יהודי יוון שנספו בשואה, לכבוד הידידות בין ישראל ויוון ולכבוד אולימפיאדת אתונה.
נחזור לשביל, ונמשיך איתו בין השדות. הוא פונה ימינה עד לשמורת קדימה הקטנה והייחודית.

שמורת אלוני קדימה
בשמורת אלוני קדימה נמצא "עולם ומלואו" בשטח של 9 דונם. עצי אלון-תבור עתיקים, שריד ליער האלונים שהיה בשרון; פריחת אירוסי ארגמן מרהיבה וצפופה (בעיקר בעומק השמורה), קידה שעירה, רותם, שום תל-אביב, אלקנת הצבעים, תורמוסים ועוד. זוהי "שמורת עציץ", שמכילה מספר רב של מינים בשטח קטן, מוקף מכל עבריו בשטחי חקלאות ובניה. חשיבות השמירה על נקודה ייחודית זו, ועל רצף פתוח בינה לבין מוקדי פריחה אחרים היא גדולה ביותר.
צילום: דודי הולצמן

יער קדימה
השביל ממשיך דרומה לכיוון קדימה, ובפינת רחוב חנקין פונה שמאלה ומגיע ליער קדימה.
יער קדימה ניטע עוד בראשית שנות הארבעים, על אדמות חוליות קלות, בעצי איקליפטוס ואורן. גם בו יש פריחת אירוסי ארגמן מעטה וגם צבעונים, אך הוא בעיקר מהווה "ריאה ירוקה" ואתר פיקניקים לתושבי הסביבה. תוואי השביל עוקב אחרי הכביש הפנימי של השמורה ומסתיים בכביש 562 (צורן-קדימה-תל מונד), אך בהחלט אפשר לשוטט מחוץ לשביל ולצאת מהיער אל השדות המקיפים אותן. השביל אמור להמשיך עד צורן, ובעתיד להתחבר למערכת השבילים האחרים שתחומי מועצת לב השרון.

צילום: דודי הולצמן

איומים על השמורה ועל השביל
כביש 561 אמור לחבר את צורן וקדימה לכביש 4 ולהמשיך לכביש 2 ולנתניה. הכביש יהרוס את המרחב הפתוח, ינתק את השמורה מיער אילנות והפוך את המרחב האחרון שמשמר את נופי השרון לאספלט. פתרון בעיית הפקקים הוא חשוב, אך לכביש זה יש חלופות הגיוניות, מהירות וזולות בהרבה - בעיקר הרחבת מערכת הכבישים הקיימת.


 צילום: דודי הולצמן


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז