יום שישי, 20 ביולי 2012

חולון - יש בה המון

עד לפני כמה שנים חולון הדימוי של חולון היה כשל אוסף שיכונים משעממים וחסרי ייחוד. כדי להבין את השינוי שעברה בשנים האחרונות כדאי להקדיש יום שלם לטיול בעיר שהפכה ל"עיר הילדים", ושיש בה כמה פינות שיתאימו גם למבוגרים
מוזיאון העיצוב. צילום: ד"ר אבישי טייכר
 
קצת היסטוריה: חולון נולדה ב-1940, עם האיחוד של השכונות ''גרין'', ''מולדת'', ''אגרובנק'' ו''קריית עבודה'', שנוסדו בשנות העשרים. שם העיר נזכר בספר יהושע, והיא נקראת כך גם על שם החולות שעליהם קמה.
במלחמת העצמאות נחסמה הדרך לירושלים (היום כביש יפו-רמלה) סמוך לחולון, ודרך חלופית עברה בעיר מתל אביב לבית הספר מקווה ישראל, ומשם לראשון לציון. כך נחסך המעבר ליד הכפרים העוינים אבו-כביר, יאזור (אזור) ובית דג'ן (בית דגן). הדרך החלופית לירושלים עברה בחולות שממזרח לעיר, ליד אתר שנקרא "חוסמסה", שבו היו באר מים וסליק של ההגנה. הבניין שוקם והפך למוזיאון ההגנה בחולון

צילום: ד"ר אבישי טייכר  

במלחמת העצמאות נכבשו הכפרים הערביים באזור, וביניהם אבו-כביר. בכפר ובסביבתו התנהל קרב קשה, בעיקר על הגבעה הגבוהה שחלשה על כל האזור, ובה ניצבה עמדה בריטית בולטת, המכונה "פילבוקס". כיום יש במקום פארק גדול, הוא פארק הנוער.
לאחר קום המדינה נבנתה בחולון מעברה ענקית, ולידה הוקם אזור תעשייה. העיר התמלאה שיכונים, וקלטה אלפי עולים מאירופה ומארצות המזרח. אנשי עיריית חולון ריכזו מסמכים וחומר רב על תולדות העיר במוזיאון לתולדות חולון,  בבית הרצפלד שבמרכז העיר. קיים גם קטלוג של תצלומים היסטוריים של העיר.

הפילבוקס. צילום: ד"ר אבישי טייכר

מוזיאון אגד, שבו מוצגים אוטובוסים מכל שנות ההיסטוריה של אגד (כולם במצב נסיעה!), נמצא ליד בית הקברות בחולון, ואם תהיתם מנין משיגים סרטים היסטוריים את האוטובוסים – זה המקום. פתוח בימי ששי בלבד, או בתאום מראש בימים אחרים.
 
צילום: ד"ר אבישי טייכר

חולון, שנראתה תמיד כעיר שיכונים, עברה מהפך בעשר השנים האחרונות. העירייה מפיקה פסטיבלים וחגיגות, הקימה בה פארקים יפים, ומיתגה את חולון כ"עיר הילדים". גני השעשועים של העיר חולון (בינתיים 36 גנים ועוד היד נטויה) הפכו ל"גני סיפור", ובהם הוצבו פסלים סביבתיים מעולם סיפורי הילדים כמו "הכינה נחמה", "אליעזר והגזר", "הדג כספיון", "הביצה שהתחפשה", ועוד. גנים אלה מתוחזקים בדרך כלל ברמה טובה, ומאפשרים לילדים לשחק וגם להתחבר לסיפור ילדים מוכר להם. את הפסלים יצרו אומנים ידועי שם מהארץ ומהעולם. 
הגנים מתחדשים, וכמעט בכל שנה נוסף עוד גן לרשימה הנפלאה הזו.
יש אפילו מתחם (רחוב מוטה גור) ובו מספר גני סיפור ובית קפה מותאם (גם) לילדים בשם "גן סיפור".
צילום: ד"ר אבישי טייכר

עיר ילדים
חולון לא הסתפקה בגני הסיפור, אלא "מיתגה" את עצמה כעיר הילדים.
בשכונת קריית שרת שמדרום לאזור התעשייה שוכן פארק המים "ימית אלפיים", ובו מגלשות ומתקני שעשועים במבנה מקורה. לידו נמצא פארק מטופח על שם הנשיא שמעון פרס, ובו אגם שניתן לשוט בו עם סירות, ליהנות ממפלי מים ולשבת על כרי דשא נרחבים. בפאתי הפארק שוכן מוזיאון הילדים. זה אינו מוזיאון רגיל. חוויית הסיור בו כוללת זחילה, טיפוס והשתתפות פעילה בעלילה סיפורית.
במוזיאון  מתקיימת גם פעילות "דיאלוג בחשיכה" מונחית על ידי עיוורים וכוללת סיור באולמות חשוכים לחלוטין, אך מלאי צלילים, ו"הזמנה לשקט", שמונחה על ידי חרשים, בשפת סימנים.
מקום נוסף בחולון שישמח ילדים הוא מרכז המבקרים של במבה, במפעל אוסם שבאיזור התעשיה. ההגעה בתיאום מראש.

קצת תרבות ואומנות:
כל שנה (פרט למקרים של התראות לפיגועים או גשם...) מתקיימת בחולון העדלידא המפורסמת בפורים, שכוללת תהלוכת בובות ענקיות, תזמורות ואלפי תחפושות, במרכז העיר. בנוסף להיותה "עיר הילדים", מקיימת העיר פעילויות שהופכות אותה למרכז אומנותי ותרבותי – פסטיבל תיאטרון, פסטיבל ימי זמר, פסטיבל לנשים, והמדיטק – שילוב של תיאטרון, ספריה ומרכז לעיצוב. לידם נמצא מוזיאון העיצוב המרשים, שהפך כבר ל"סמל" של העיצוב החדש של העיר חולון.
צילום: ד"ר אבישי טייכר

קהילה שומרונית
בשנות ה-50 פנה הנשיא יצחק בן-צבי לקהילת השומרונים בארץ, שנותקה מהפלג שחי בהר גריזים שבשומרון, וקרא לאנשיה להתיישב בחולון. השומרונים נענו להזמנה והתיישבו בשכונה קטנה בפאתי אזור התעשייה של העיר. בשכונה פועל בית כנסת שומרוני. אפשר לתאם ביקורים במקום ולשוחח עם נציגי העדה.

גנים ייחודיים
לא הרחק משם, בשדרות ירושלים (מול רחוב שרת) נמצא גן הקקטוסים, שפתוח ללא תשלום בשבתות


צילום: ד"ר אבישי טייכר

ובקרבתו גם גן יפני, גם הוא בשדרות ירושלים

צילום: ד"ר אבישי טייכר 

מידע נוסף תוכלו לראות באתר האינטרנט של עיריית חולון.

הידעת?
 • החולות המתמעטים מדרום לעיר חולון הם סוג של מפלט אחרון לעולם החי והצומח הייחודי לחולות. בלי שום קשר, באיזור זה התבצעו כמה ממקרי הרצח החמורים בשנות השמונים
 • שכונת חאפ - אחת השכונות הראשונות בחולון נקראה "שכונת חאפ" ("לחטוף" ביידיש), כי הבתים בה נבנו במהירות וללא גימור, וכל הקודם זכה בבית
 • כיכר קוגל (אגב, משמעות המילה קוגל היא עיגול), היתה ידועה במשך שנים כ"כיכר הדמעות", כי בה נערכו מבחני רישוי (משרד הרישוי שוכן בסמוך), והתנועה הערה והמסובכת בכיכר גרמה לנבחנים רבים להיכשל
 • חולון אף הפכה למקום שכותבים עליו ספרים: סדרת ספרי המתח המצויינים של דרור משעני מספרת על קצין משטרה שחוקר מקרי פשע בעיר חולון.
 •  
  ולסיום, אי אפשר בלי השיר המיתולוגי על ציפי פרימו מחולון:
   
   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז