יום חמישי, 25 באוקטובר 2012

יצחק רבין - מסע בין תחנות חייו

17 שנים עברו מאז רצח יגאל עמיר את ראש הממשלה יצחק רבין. ראש הממשלה שנרצח עבר דרך בטחונית ופוליטית ארוכה. בפוסט הזה נצא לגלות כמה תחנות במסלול חייו בארץ - בתל אביב, בדרך לירושלים, בירושלים ובצפון.

יצחק רבין בתל אביב
יצחק רבין נולד אמנם בירושלים, אך מגיל שנה הוא גדל והתחנך בתל אביב. הוריו, נחמיה ורוזה, היו פעילים בחוגי הפועלים ואנשי ההגנה בתל אביב. את שנות ילדותו בילה בבית הספר "בית החינוך", שלא קיים היום, וחלקים ממבניו נמצאים ברחוב טשרניחובסקי, פינת טרומפלדור, בתל אביב. 
מבית הספר, נחצה את גן מאיר שנמצא ממול, נצא לרחוב המלך ג’ורג’, ונפנה צפונה. רחוב המלך ג’ורג’ מסתיים סמוך לכיכר רבין, שהייתה ידועה קודם לרצח ככיכר מלכי ישראל. נסו לדמיין העצרת ב 4.11.95, את הכיכר מלאה באנשים, האמנים שעל הבמה ואת יצחק רבין, באחת מנקודות השיא של חייו, מאושר, יורד במדרגות ל"שטח הסטרילי", איזור החניה שמתחת לבמת הכיכר.
נרד במדרגות לשם, ואז נגיע לנקודת הרצח עצמה ולאנדרטה הייחודית שנמצאת במקום. רוב כתובות הגרפיטי שנכתבו אחרי הרצח נמחקו זה מכבר, אבל עדיין יש כמה שנשארו למזכרת עד. כמעט בכל יום תמצאו מי שידליק נרות נשמה או יניח פרחים, ובעיקר בתקופה שלפני יום האזכרה. האנדרטה עוצבה כמו אבנים אחרי רעידת אדמה, וההסבר לכך - מובן מאליו.
צילום: ד"ר אבישי טייכר

רבין הובל פצוע לבית החולים איכילוב, ושם מת מפצעיו. רבים זוכרים את ההודעה שקרא איתן הבר על מותו של רבין.
חדר המיון של בית החולים נקרא לזכרו ובכניסה אליו יש קיר הנצחה


צילום: ד"ר אבישי טייכר

מרכז יצחק רבין הוקם ליד רמת אביב בשנת 1997, ומשמש להנצחת זכרו ופועלו של יצחק רבין. המרכז משלב בין פעילות חינוכית-חברתית, הנצחה מוזיאונית ותיעוד. באתר המרכז יש חומר רב על רבין ופועלו.


צילום: ד"ר אבישי טייכר

את דרכנו מחוץ לעיר אפשר לעשות דרך רחוב קפלן. לצידנו ניצב מחנה הקריה, שנקרא "מחנה יצחק רבין", על שמו. יצחק רבין כיהן כאן כשר בטחון במשך 6 שנים, בין 1984 ל-1990, ובמשך שלוש שנים (1992-1995) כראש ממשלה ושר בטחון. בבניין האפור של משרד הביטחון בילה יצחק רבין לילות שלמים וימים ארוכים, בתכנון פעולות, תוך ירידה לפרטי פרטים, ובהמתנה מורטת עצבים ואפופת עשן סיגריות, עד לשוב הכוחות הביתה.
מכאן נצא לנתיבי איילון ולכביש לכיוון ירושלים.

פארק יצחק רבין
יצחק רבין פיקד במלחמת העצמאות על חטיבת הפלמ"ח, הראל, שהופקדה על אבטחת ופריצת הדרך לירושלים. החטיבה ניהלה קרבות קשים ביותר שגבו מחיר דמים כבד ממלווי השיירות ופורצי הדרך. ללחימה בדרך לירושלים היו שלושה שלבים עיקריים:
 • שלב השיירות, בו ניסו  להעביר שיירות לעיר ירושלים. כל שיירה נתקלה ביותר ויותר מחסומים שגבו מחיר כבד, עד לחסימת הציר לירושלים.
 • בשלב השני ניהלה חטיבת הראל, יחד עם חטיבות אחרות, מאבק קשה לכיבוש המשלטים והיישובים ששלטו על הדרך, עד שהצליחה למעשה לפרוץ ציר פתוח לירושלים, ציר אשר נסגר על ידי הלגיון הירדני. 
 • השלב השלישי היה מאבק קשה נגד הלגיון הירדני, בעיקר בלטרון, שנפתר על ידי מציאת דרך עוקפת, היא "דרך בורמה", שפתחה נתיב אספקה צר אל העיר.
לאחר הירצחו של יצחק רבין החליטו בקק"ל לקרוא לכל שטח היערות שבו נוהלו קרבות הפריצה לירושלים על שמו. לשם כך פרצו בקק"ל דרכים והוסיפו שלטים וחניונים.
נקודת הגישה הטובה ביותר לפארק, היא מצפה הראל, שעל כביש 44 המחבר את רמלה, צומת נחשון וצומת שמשון. מכאן ניתן לצפות אל היערות הסובבים (אם המגדל פתוח), לערוך פיקניקים ולצאת לסיור ב"דרך בורמה", שאותה גילו סיירי חטיבת הראל וחטיבה 7. 
צילום: ד"ר אבישי טייכר
ניתן לנסוע בדרך לכל אורכה, ולהבין את חשיבות הדרך, שמנעה מירושלים ליפול כפרי בשל בידי הלגיון הירדני. הדרך עוברת בין יערות אורנים, ובימי החורף והאביב יש בהם פריחת רקפות. המשך הפארק הוא במשלטים ששלטו על שער הגיא, אליהם ניתן להגיע מהמשך דרך בורמה, מהמושבים שורש ובית מאיר, ומהאנדרטה לפורצי הדרך לירושלים שעל כביש מספר 1.
הסברים נוספים על האתרים, ומפת היער, תוכלו למצוא באתר קק"ל.

מעלה החמישה וגבעת הרדאר
לאחר סיור בפארק, אפשר להמשיך לכיוון הקיבוצים קריית ענבים ומעלה החמישה. בקריית ענבים נמצא בית קברות גדול ובו קבורים רבים מלוחמי הראל, פקודיו של יצחק רבין. במעלה החמישה הייתה מפקדת החטיבה. חלק מהמבנים נקובי הכדורים עדיין נמצאים בשטח בית ההארחה של מעלה החמישה.
ממעלה החמישה נוכל להמשיך לישוב הר-אדר, שנבנה על גבעת הרדאר, הר נישא בגובה 880 מטר, שנכבש על ידי לוחמי הראל במלחמת העצמאות, ונפל לאחר כמה שבועות בידי הלגיון הירדני. במלחמת ששת הימים נפל המוצב לידי כוחותינו, ולידו קם הישוב היוקרתי "הר אדר".
במקום נמצא אתר ההנצחה, אנדרטה ללוחמי "הראל" בשתי המלחמות, ומגדל תצפית בצורת שתי צלחות מכ"ם, שצופות על ירושלים, על השפלה ועל מישור החוף מהנקודה הגבוהה ביותר בפרוזדור ירושלים. מכאן נמשיך וניסע לכיוון ירושלים.

ירושלים
את הסיור בעקבות יצחק רבין בירושלים אני מציע לפתוח ב"אמפיתאטרון" של הר הצופים, המקום בו קיבל הרמטכ"ל יצחק רבין תואר ד"ר לשם כבוד, לאחר מלחמת ששת הימים.
בנאום הדגיש יצחק רבין את המימד הרוחני של פעולת כוחות צה"ל, שהסתיימה אך שבוע קודם לכן. מהר הצופים נשקפים נופי מדבר יהודה מצד אחד, וירושלים: הן העיר העתיקה, והן העיר החדשה, מהצד השני. יצחק רבין, כרמטכ"ל, הגיע לעיר העתיקה זמן קצר לאחר שחרורה בידי הצנחנים. קטעים מהנאום תוכלו לראות כאן.

צילום: ד"ר אבישי טייכר

מהר הצופים, המסמל את רבין כ"משחרר ירושלים", נוכל להמשיך למרכז העיר, שם "זכה" רבין גם לקיתונות של שנאה: בכיכר ציון נערכו הפגנות קשות נגדו, מלוות בהשמצות ובאלימות קשה; כך גם ליד בית ראש הממשלה בין רחביה לטלביה (לאחר הרצח, הבית הוקף בחומה ובמתקני שמירה, כך שקשה להבחין בצורתו), ובכניסה למשכן הכנסת.
למשכן הכנסת הובא ארונו של רבין, ולאחר הרצח עברו על פניו מאות אלפי אזרחים, לפני צאתו לדרכו האחרונה בהר הרצל. קברו של יצחק רבין בהר הרצל נמצא בחלקת גדולי האומה, ולצידו קבורה אשתו לאה רבין.
הקבר עוצב על ידי הארכיטקט משה ספדיה ונחשב לייחודי בעיצובו השחור-לבן, השונה ממצבותיהם של רוב גדולי האומה שנחים מסביב. לטענת הארכיטקט, מסמל קבר זה את מאבק האור בחושך. לרובנו זכור בוודאי טקס הקבורה המרגש, בו עשה שימוש נשיא ארה"ב דאז, ביל קלינטון באימרה "שלום, חבר", ואת הספדה המרגש של נועה בן ארצי, נכדתו של רבין.


צילום: ד"ר אבישי טייכר
 
אתרים הקשורים ליצחק רבין – מצפון לתל אביב
תחנת הכוח אורות רבין
נחמיה רבין, אביב של יצחק רבין, היה מראשוני העובדים בחברת החשמל. חמישה ימים לפני הירצחו, ב-31.10.95, חנך יצחק רבין את תחנת הכוח הפחמית החדשה בחדרה, שנבנתה ליד תחנת "מאור דוד". באותו טקס הזכירו עובדי חברת החשמל את העובדה הזו ליצחק, ואף הגישו לו תעודות על עבודת אביו בחברה.
בעקבות הרצח, הוחלט לקרוא לתחנה החדשה בשם "אורות רבין", על שמו של יצחק רבין. לחצו כאן לאתר מרכז המבקרים אורות רבין
ניתן לבקר בתחנה בתאום מראש, וללא כל קשר, כדאי להיכנס לחוות חפציבה, מתוך חדרה, וללכת לאורך נחל חדרה המשוקם עד הים, כשהארובות של תחנת הכוח נמצאות לצד הנחל. אם מגיעים לאתר חפציבה בשעות אחר הצהריים, ניתן לראות קורמורנים -  עופות מים השבים באלפיהם ללינת לילה על העצים שלחוף הנחל.
 
צילום: מגמת צילום תיכון טכנולוגי נעמת חדרה

עתלית
15 ק"מ מדרום לחיפה, נמצאת עתלית, ובה נמצא אתר המורשת הלאומי של מחנה המעפילים. במחנה זה ריכזו הבריטים וכלאו מעפילים שהגיעו לארץ לאחר השואה. הפלמ"ח ביצע מבצע נועז לשחרור המעפילים ופיזורם ברחבי הארץ. יצחק רבין היה סגן מפקד המבצע, ומפקד כוח הפריצה למחנה.
הפעולה, שנערכה ב-9.10.1945 הייתה מופת לתעוזה של לוחמי הפלמ"ח. ניתן לבקר במחנה המעפילים המשוחזר, ולזכור את חלקו של רבין בפעולה זו. רבין עצמו היה "מבוקש" על ידי הבריטים בשל חלקו במבצע ואף נעצר לזמן מה במסגרת אירועי "השבת השחורה" ב-1946.

יצחק רבין ב"כדורי"
את שנות נעוריו בילה יצחק רבין בבית הספר "כדורי" שליד כפר תבור, שם הכשיר את עצמו לקראת לימודי הנדסה בחו"ל. הוא אף קיבל מלגה ללמוד באוניברסיטת ברקלי בארצות הברית, אך המציאות הביטחונית – הפלמ"ח והפעולה נגד הבריטים, ואחר כך השירות בצה"ל, הרחיקו אותו כמובן מתכנית זו. את תמונת סיום המחזור של בית הספר, עם יצחק רבין, תוכלו לראות כאן.
מידע רב נוסף על יצחק רבין ופועלו, ורעיונות למסלולי טיול ופעילויות נוספות תוכלו למצוא באתר מרכז רבין.

7 תגובות:

 1. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק
 2. דליה רבין הבת של יצחק רבין לא היתה תמימת דעים עם הנאמר בפתיח " רצח יגאל עמיר את ראש הממשלה יצחק רבין." .
  מעריב 7.11.99
  ח"כ דליה רבין-פילוסוף אמרה בסוף השבוע כי "אני לא יודעת עדיין מה ואיך צריך לחקור בשלב זה. יש תחושה שהשאלות שאין להן מענה חדרו לתודעת האנשים".
  גם שר הבריאות , ורופא כשלעצמו אפרים סנה מסר שראה באיכילוב שלושה חורי כניסה לגופת רבין דבר שמפריך את תיאורית הקונספירציה הרשמית.
  את דליה רבין מינו לסגנית שר ביטחון ומאז שותקת , כשאפרים סנה נשאל על עדותו הוא השיב "יש הבדל בין אמת בליסטית לאמת היסטורית".
  HTTP://WWW.NEWS1.CO.IL/ARCHIVE/003-D-53943-00.HTML

  HTTP://WWW.THERABINKILLING.COM/BRPORTAL/BR/P102.JSP?ARC=9668
  מקובל אצלנו לסתום את הפה של אלה שמעלים תהיות. אבל אולי כדאי לבדוק אץ זה ברצינות, כך שהנושא יהיה ברור לכולם.

  השבמחק
 3. לאנונימי

  יגאל עמיר הודה והורשע ברצח, לא מתנצל ולא מכחיש זאת עד היום

  יש הרבה מסביב לרצח שעוד ראוי לחקור, אם כי רוב תאוריות הקונספירציה ההזויות הופרכו

  מטרתו של פוסט זה היא לסקור אתרים בארץ הקשורים לרבין ומורשתו, ולא לחקור את נסיבות הרצחו

  דודי

  השבמחק
 4. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק
 5. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק
 6. יש המון תהיות- הפלת מגדלי התאומים על יושביהם- ההאשמות שהיו בעזרת ראיות מוזרות וההקשרים שהובילו למלחמה בעיראק, אפגניסטאן ולוב- רצח ג׳ון פורד קנדי וג׳ון לנון, ממש כמו במקרים אלו- יש חורים ענקיים בסיפור הרשמי והוא לא ממש מחזיק הרבה מים. יש פה שחיתות וקנוניה משך אלפי שנים. רצח רבין היה עבודה של אותם כוחות..

  השבמחק
 7. קשה למאמינים בתאוריות קונספירציה למיניהן להכיר בעובדות פשוטות

  השבמחק

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז