יום שישי, 28 בדצמבר 2012

בין חוף השרון לנתניה: טיולים קצרים לחורף


צילום:דודי הולצמן

 קרוב לבית (של רוב אוכלוסיית ישראל...), צמוד לצירי תנועה הומים, מסתתרות כמה הפתעות שמשלבות מים, ים, פריחה וקצת עיר - המרחב שבין הרצליה ורעננה לנתניה.

רוב שטח האיזור שייך לאחת המועצות האיזוריות העשירות בארץ: מועצת חוף השרון. בתחום המועצה יש (מעט...) חקלאות, יש עדיין שטחים פתוחים, ושמורות טבע קטנות.

לצערי - יש בשטח המועצה כמה מוקדים לא סביבתיים ולא חברתיים: מרכז הקניות של שפיים וגעש ממוקם על שטח מדינה חקלאי, ופועל בשבתות מתוך תחרות לא-הוגנת עם ערי האיזור. קיימים פרוייקטי בניה בעייתיים כמו זה שבין קיבוץ געש לים. כל אלה פוגמים בתחושה שיש מי שדואג לסביבה בחבל-ארץ זה. בינתיים נוכל להנות ממה שעוד קיים.

עונת החורף, מאמצעו עד סופו היא המתאימה ביותר לטיול באיזור זה.

נרקיסים בגלילות
נתחיל בתל אביב: בין רמת אביב ג' לאתר פי-גלילות נמצא שדה נרקיסים מדהים, שפורח מסוף דצמבר ועד אמצע-סוף ינואר. קצת הליכה בבוץ (תלוי בגשמים ובמזג האויר) תוביל אותנו לאחד מאתרי הטבע העירוני היפים בארץ, שניצל במידה רבה תודות לפעולתו של עמית מנדלסון, שבאתר שלו תמצאו הסברים על ההגעה למקום.צילום:דודי הולצמן

שמורת חוף השרון
נמשיך בכביש החוף צפונה עד למחלף שפיים. נפנה מערבה לכיוון קיבוץ שפיים, נמשיך לכיוון בית ההארחה וחוף הים, ונראה שלט שיפנה אותנו שמאלה לשכונה סגורה, היא הישוב ארסוף. מדובר בישוב שהוקם עוד בשנות השלושים, אך עלה לכותרות כאשר עשירים ומתעשרים הפכו אותו לישוב סגור ובו בניני פאר, משקיפים מראש המצוק על הים. נוותר על הביקור במקום ונפנה צפונה לאורך המצוק, אל מגרש החניה שליד שמורת חוף השרון (מדרום לנו נראה את בתי ארסוף ובריכות השחיה שלו).

 
צילום:ד"ר אבישי טייכר

בשמורה זו, צרה וארוכה, נוכל לראות את מצוק הכורכר העצום מעל הים התיכון וללכת עליו. שבילים מסודרים יוליכו אותנו אל מרפסת התצפית, מהמקומות הרומנטיים ביותר, בעיקר לעת שקיעה. פרט למצוק ולצמחיה האופיינית לו, אפשר להתגלגל בדיונות חול קטנות, לראות פריחה מרהיבה בסוף הקיץ (חבצלות ונר-לילה) ובסוף החורף (אירוסים, כלניות ואף צבעונים). בשטח מתגוררים מספר צבאים ארץ-ישראליים (קשה לראותם בדרך כלל).
לשמורה יש יציאה נוספת - בצד צפון, ליד הירידה הרגלית לחוף געש. גם כאן יש מגרש חניה קטן וכניסה לשמורה.

 
צילום:דודי הולצמן

חשוב:
1. אין להבעיר אש ומנגלים בשמורה
2. קיימת תופעה של פריצות לכלי רכב חונים. בשבתות ובימי שישי הסכנה פחותה בגלל ריבוי המבקרים. מי שחושש, יוכל לחנות במרכז המסחרי בשפיים/געש ולצעוד ברגל כקילומטר.

ביקור בחוף השרון מתאים לכל עונה

מהחניה הצפונית של השמורה מוליכה דרך עפר מזרחה אל מתחם הקניות של שפיים-געש. מצפון לדרך זו קמה שכונה חדשה של הישוב געש, שעליה ניהלו ארגוני הסביבה מאבק סביבתי, שנחל כשלון. למעשה, הקיבוץ רכש אדמות תוך כוונה לבנות הרחבה לבני הקיבוץ, בפועל - המקום שווק כשכונה למיליונרים, קרוב מאוד לקו המים.
כל המתחם שאליו נגיע (עדיף לא בשבתות) - יסודו בחטא. הקיבוצים שפיים וגעש גילו את העובדה שהם בלב איזור עם פוטנציאל קניות אדיר, והפכו את האדמה שקיבלו למטרות חקלאות - למרכז קניות שפועל בשבתות, תוך הפרת חוק.

שמורת בני-ציון - חרוצים (בימים אלה השמורה עוברת שיקום וסגורה לקהל. תיפתח במהלך 2018)
ממזרח למחלף שפיים-געש, יוצאת דרך מזרחה. היא חולפת ליד הרפת הענקית של חוף השרון, חוצה את פסי הרכבת ואז מתפצלת. נפנה ימינה, ואז שמאלה לתוך המושב העשיר בני ציון. בצד הדרך ממתינה לנו השמורה הקטנטנה של בני-ציון-חרוצים. כמה עשרות דונמים שמתכסים בחורף בכלניות, אירוסי א"י ואירוסים מצויים ליד עוד עשרות מינים, מהשרידים הבודדים לצמחית גבעות החמרה של מישור החוף, שהפכו כבר מזמן לשדות חקלאיים ולבניינים. אפשר לטייל בשמורה כחצי שעה.

  
צילום:דודי הולצמן

שמורת שער פולג
נחזור לכביש השירות שצמוד לכביש החוף וניסע צפונה לכיוון יקום ושמורת פולג. ביקום יש פארק בתשלום ובו אגם ופעילויות שונות, אך החוויה העיקרית היא בשמורת שער פולג.
נחל פולג הוא נחל קצר המנקז את השרון המרכזי. בדרכו לים הוא "נתקל" בחומה בצורה בדמות רכס הכורכר, והמים לא יכולים להגיע לים. כתוצאה מכך, התמלא המישור שממזרח בביצות. כבר בימי קדם ניסו (והצליחו) הכנענים לפתוח פתח ברכס ולנקז את המים. אחריהם הגיעו הביזנטים והרחיבו את הפתח, וכך נוצר "קניון" שמוליך את מי נחל פולג אל הים.
 
צילום:דודי הולצמן

המעבר זכה לכינוי "השער הרומאי". אפשר ללכת לאורך הקניון, בין פרחי כלנית ורקפת, ואז לעלות על הגבעה, שבה בין צמחי האביב אפשר להשקיף על נופי המים והביצות ועל דרום נתניה. הגבעה היא אתר ארכיאולוגי בו נמצאו שרידים מהתקופה הכנענית ועד התקופה הרומית, אם כי לעין המתבונן בשטח קשה להבחין בממצאים מרשימים.

צילום:דודי הולצמן

מהגבעה נרד בחזרה אל השביל, ונמשיך צפונה-מערבה. חורשת אורנים ושלט הנצחה מספרים לנו שכאן היה המיקום הזמני של מושב אודים. המקום מתאים לפיקניקים לאחר הטיול (עלול להיות עמוס בשבתות).
מכאן נוכל לחזור לחניה, או להמשיך לכיוון כביש החוף, לחצות אותו על גשר לכיוון מכון וינגייט ולהמשיך לאורך הנחל. בקטע זה של הנחל יש דיונות גדולות וצמחיית חולות. מי שרוצה ללכת עוד - יוכל להמשיך עם הנחל עד חוף הים ואף להתחבר לשמורת האירוסים בנתניה.
עוד על נחל פולג - באתר רשות הטבע והגנים

ביקור בשמורה מתאים מאמצע החורף ועד תחילת האביב. האירוסים פורחים בפברואר.

אודים
אל אגן נחל פולג אפשר להגיע גם מהצד הצפוני: ניכנס למושב אודים (נקרא כך על שם מייסדיו, ניצולי שואה שהם "אודים מוצלים מאש"), ניסע עד למרכז המושב, נמשיך ישר ונתעקל עם הכביש שמאלה לרחוב החרוב ואחר כך לרחוב האיריס. בקצה שכונת ההרחבה של הישוב (אחד היוקרתיים בארץ, אגב) נראה שמורה קטנטנה (שמורת אודים), צופה על אגן נחל פולג ועל ה"שער" שנזכר לפני כמה שורות.
 
צילום:דודי הולצמן


צילום:דודי הולצמן

בשמורה פורחים נרקיסים בדצמבר, ובהמשך - רקפות, כלניות, אירוסים ועיריות. מראש הגבעה נראה את הקניון של נחל פולג ואת השטחים סביבו, שרבים מהם מוצפים בשיא החורף.
 
צילום:ספיר הולצמן
 
צילום:דודי הולצמן

נרד מהגבעה בחזרה לתוך אודים, ונלך מזרחה במקביל לנחל פולג וליובל שלו נחל אודים. נחצה דרומה על גשר קטן מעל נחל אודים, ונגיע לאחר הליכה קצרה לאגמי מים גדולים. מדובר במי תהום שנחשפו בזמן נסיונות חציבה בשנות ה-70. ליד האגמים ובתוכם נראה עופות מים לרוב.
זמן הביקור המתאים - בחורף, בגלל שטחי ההצפה המרשימים והפריחה.

צילום:דודי הולצמן


בית נבולסי והאיצטדיון
 ממושב אודים אפשר לצאת צפונה, ומיד יתגלה לעינינו המבנה הכחול-צהוב הענקי של רשת "איקאה". זו הכניסה הדרומית לאיזור התעשיה החדש של נתניה, המלא מרכזי קניות, חברות הייטק ומשרדים. יש בו עדיין מעט מפעלי תעשייה "של פעם", ביניהם מפעל טמפו-בירה ("אביר") שבו נבנה מרכז מבקרים ומרכז לוגיסטי חדש ואפשר יהיה בעתיד לתאם ביקור במקום. אם נמשיך בשדרות גיבורי ישראל (הרחוב הראשי של איזור התעשיה) צפונה, נגיע אל האיצטדיון החדש של נתניה, שנחנך לאחרונה לאחר 10 שנות בניה. האיצטדיון החדיש נבנה ליד בית אחוזה ערבי ישן ("בית נבולסי"). 
כך נראה האיזור ב-2006 :
 
צילום:דודי הולצמן

וכך הוא נראה היום:
צילום:דודי הולצמן


עוד כמה אתרים קטנים בתחומי חוף השרון:
  • שלולית החורף: לצד מחלף געש נותרה שמורה קטנטונת ובה דו-חיים נדירים וצמחיית מים. השמורה נפגעה קשות מהקמת איזור התעשיה והתנועה החולפת לידו, אך עדיין יש מה לראות בחורף.
  • חולות כפר נטר: בין כפר נטר לפסי הרכבת מסתתרת רצועת חולות שנשתמרו ללא בניה. ריכוז של צמחיית חולות אופיינית בלב דיונה קטנה וזהובה. הגישה משכונת ה"בנה ביתך" של כפר נטר
  • בריכת תל יצחק: מדרום לקיבוץ תל יצחק יש מחצבה נטושה שהתמלאה מי תהום וזורמים אליה מדי פעם מים מנחל פולג. בחורף מקננים בה עופות מים ויש אף דייגים שבאים למקום. אפשר להגיע למקום מכביש הגישה לכפר הנוער נווה הדסה
  • גלריה פתוחה בארסוף-קדם: לצד ישוב לא מוכר בשם ארסוף-קדם קיימת גלריה פתוחה לאומנות ובה פסלים מוצגים בנוף פתוח בין עצים. הכניסה דרך שפיים

אטרקציות בתשלום

ועוד כמה דברים שיעניינו אתכם:

צילום:דודי הולצמן

 

2 תגובות:

  1. אין עליך דודי, פוסט נהדר, שימושי, ומעמיק.
    מוצמזה, סידרת לנו יופי של פעילות לסופ"ש הבא

    השבמחק

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז