יום שישי, 13 בנובמבר 2015

טיול במערב הכרמל - מהאדם הקדמון ועד לאומנים של היום - וגם סתווניות

ארגון אונסק"ו של האו"ם הגדיר ברחבי העולם כמה אלפי אתרים שהם "אתרי מורשת עולמית", שיש להם חשיבות תרבותית וההיסטורית לכל העולם. גם לנו בישראל יש כמה כאלה, ואחד המעניינים והמפתיעים בהם הוא אתר מערות האדם הקדמון בכרמל הידוע ב"נחל מערות".

לא רחוק ממנו יש מערה מרשימה נוספת, היא "מערת אצבע" (ולידה פריחה יפה, ממש בעונה זו), כפר האומנים עין הוד וגן פסלים מרשים ולא מוכר במושב עין כרמל.

את כל אלה נראה היום בטיול אחד, במרחקים מאוד קצרים זה מזה.

נחל מערות (מיקום ב-WAZE)
"האדם הקדמון" - הוא מושג מאוד מאוד רחב. יש הבדל עצום בין ראשוני בני-האדם שהופיעו באפריקה לפני כ-3 מיליון שנים, דרך סוגים שונים של בני אדם ותרבויות שהתפשטו מאפריקה דרך המזרח התיכון לאסיה ואירופה, ועד לאדם הנבון.
ארץ ישראל היא על הנתיב בו עברו קבוצות האדם הקדמון, ובה ישבו לאורך דורות רבים, תוך פיתוח תרבויות שונות ומגוונות.


צילום:דודי הולצמן

אתר נחל מערות שימש למגורי אדם במשך חצי מיליון שנה! מהתרבות האשלית הקדומה , דרך התרבות האוריניאקית, ועד התרבות הנטופית (לפני כ-10,000 שנה).
נחל מערות הוא אתר מוסדר של רשות הטבע והגנים. הכניסה היא בתשלום (או כרטיס מטמון). ניכנס ונטפס אל המערות.

המערה הראשונה , מערת הנחל, היא הארוכה ביותר- כ 70 מטר, ויש בה מעט נטיפים וזקיפים. בתחילתה נוכל לחפש מאובנים, בסופה יש חזיון אור קולי שמציג את עולם האדם הקדמון. לעתים יש כאן הדרכה מוסדרת למשפחות.
במערה השניה, מערת הגמל יש "דגמים אנושיים" של משפחת אדם קדמון, כשכל אחת מהדמויות מבצעת מלאכה מסויימת.
לפני המערה השלישית יש עמדת תצפית לכיוון הים. במערה זו, מערת התנור, נוכל לראות את חתך התקופות השונות.

צילום:דודי הולצמן


צילום:דודי הולצמן

בנוסף לביקור במערות, אפשר ללכת בשבילים לאורך הרכס, לראות את הים ולהנות מפריחת סתווניות ורקפות.

יש שלושה שבילים: מסלול גאולוגי (עם מאובנים), מסלול בוטני (שפע של עצים ופריחה, ותצפית יפה אל הים) ומסלול למערה נוספת, היא מערת הגדי.
  
מאובנים. צילום: נועה עדן רפאלי


פסלים בעין כרמל (מיקום ב- Waze)
נחזור לכביש 4 וניסע קילומטר אחד צפונה לקיבוץ עין כרמל.
האמן דגן שקלובסקי יצר בתוך הקיבוץ פארק מקסים של פסלי בזלת, הכל פרי עבודתו. הפסלים גדולים וכולם מפוסלים ביד, בתהליך של חודשים. לדעתי הם מלאי הבעה וקסם. אפשר לתאם פגישה עם האמן, שהוא תלמידו של הפסל מרדכי כפרי ז"ל.

צילום: דודי הולצמן


ליד גן הפסלים יש סדנאות אומנים ומדי חודש יש הפנינג.
איך מגיעים? נכנסים לקיבוץ עין כרמל, עוברים את מבני המועצה האיזורית ומגיעים לפארק


צילום: ספיר הולצמןצילום: דודי הולצמן


עין הוד (מיקום ב-WAZE)
נשוב לכביש ונמשיך עוד צפונה עד לצומת הכניסה לעין הוד.
כפר האומנים עין הוד שוכן על מקומו של הכפר הערבי "עין חוד" ששכן כאן עד 1948. תושבי הכפר עברו כ-2 ק"מ מזרחה, וחיו שנים ככפר לא מוכר, בעודם רואים את בתיהם לשעבר הופכים לישוב יהודי. הכפר עין הוד יושב על ידי אומנים (בין היוזמים איצ'ה ממבוש ומרסל ינקו) שהתאהבו בכפר הנטוש והפסטורלי, ומשכו אחריהם עשרות אמנים, אומנים ובעלי מלאכה.
היום הכפר שוקק חיים בשבתות, רבים מבקרים בו ומשוטטים בין הגלריות.


צילום: ד"ר אבישי טייכר


רצוי לחנות במגרש החניה הגדול בכניסה, ולשוטט בין הגלריות והסדנאות. גולת הכותרת של הכפר הוא
מוזיאון ינקו-דאדא, שמוקדש לזרם ה"דאדא" באומנות, שמרסל ינקו היה בין ראשיו.

צילום: ד"ר אבישי טייכר


ועין חוד? הכפר זכה להכרה בשנים האחרונות, יש לו כבר כביש ומים זורמים ואף מסעדה טובה ופופולארית. כיצד תושבי עין חוד רואים את עין הוד? אכן, שאלה קשה. אני מודה שלי אישית יש בעיה עם זה


צילום: nirvadel


נמשיך לצומת אורן, נפנה ימינה ונחנה בחניה המוסדרת. ליד החניה פורחות מאות סתווניות במהלך חודש נובמבר.
צילום: דודי הולצמן


נלך מעט מערבה, ונתחיל לטפס בשביל, שתחילתו במדרגות "מסודרות", לכיוון מערות אצבע. בדרך נעצור בחדר בנוי, ששימש כעמדת שמירה על מחנות עתלית. מקום מצויין להסתכל אל מדרונות נחל אורן, וראות את ההבדל בין מפנה צפוני (פונה דרומה, ולכן הצמחייה בו דלילה) למפנה דרומי (עם צמחיה עשירה בהרבה). משם נמשיך, קצרי נשימה, בין סתווניות, כרכומים, רקפות ונרקיסים, לכיוון מערת אצבע. כמו נחל מערות, גם כאן חי האדם הקדמון, ונמצאו כאן ממצאים רבים. יש בתוך המערה מעט נטיפים, והיא מורכבת משלושה אולמות. לאולם האחרון נדרש פנס.

צילום: דודי הולצמן

ומה מקור השם "מערת אצבע"? האגדה מספרת שדוב ענק הכניס את אצבעו אל הסלע, כדי לרדות דבש. בתוך המערה היתה דבורה שעקצה אותו. האצבע התנפחה והתנפחה, עד שהדוב לא הצליח להוציא אותה מהסלע. רק לאחר שהנפיחות ירדה, נחלץ הדוב המסכן מהמקום.

אפשר לרדת בדרך בה הגענו, אך מומלץ להמשיך עם השביל השחור מזרחה לאורך הרכס (ששמו רכס אצבע). תצפיות נפלאות אל הכרמל ואל הים, ושפע של פריחה מנובמבר עד מאי. השביל ממשיך ויורד אחר כך בחזרה אל החניון.
צילום: דודי הולצמן

בנוסף לאתרים אלו, ממש בקרבת מקום נמצאת עתלית, מושבה ותיקה ומעניינת, עם חוף ים מרהיב ואתרי מורשת. בימים אלו יש שפע עופות מים בבריכות המלח של עתלית.
גם בריכות נחשולים וחוף הים הם מקום מופלא לצפיה בציפורים, ועכשיו זו ממש העונה 

כל המורדות המערביים של הכרמל הם חלק ממערכת שבילי יער חוף כרמל, שכוללים בנוסף לנחלים שביקרנו בהם - גם את השלוחות של יער עופר ואיילה, עד למושב כרם מהר"ל. יש ביערות האלה הרבה שבילי אופניים ואתרי פיקניק, מעיינות קטנים ופריחה רבה בחורף ובאביב.
צילום: דודי הולצמןאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז