יום שני, 8 בינואר 2018

פריחה בין נתניה לחדרה

טיול קצר וקרוב, לימי החורף הקצרים שבהם קמים מאוחר, מתארגנים באיטיות ויש זמן מועט בין הג׳חנון של לפני הצהריים לשמש השוקעת מוקדם...

נתחיל בנסיעה בכביש החוף צפונה. אם יתמזל מזלנו לא יהיה פקק, ונגיע במהירות למחלף חבצלת, ונפנה ימינה לכיוון ביתן אהרון.

בכניסה למושב שדרת פיקוסים ענקית. מולה, על רכס כורכר צר וארוך, נמצאת שמורה קטנה ויפה, ועליה שביל מסומן. נחנה למרגלות הרכס.
השביל עובר בתוך פריחת חורף מרהיבה (מדצמבר ועד מרץ), של אירוסים, כלניות ורקפות. משיא הרכס נראה גם את הים ואת כל ישובי עמק חפר. באמצע השביל נגיע לעץ חרוב ענק שיוצר מעין ״מערה״ שבתוכה אפשר לשבת עם הילדים, לטפס על הענפים, לספר סיפור ולהרגיש בתוך הרפתקה.


 צילום: דודי הולצמן

השביל ממשיך בין הפרחים עד לקצה הצפוני של הרכס, ולמערות קבורה עתיקות (הכניסה אליהן נאסרה בגלל חשש לקדחת מערות).
 צילום: דודי הולצמן

נחזור באותה דרך בה הלכנו. בכניסה נמצא גן אירועים בשם ״בית הראשונים״ בתוך בית שבו גרו ראשוני המתיישבים בעמק חפר. במקור זה היה בית חווה גדול שנבנה במאה ה-1ֿ9 על ידי אנטואן בישארה טיאן, בעל קרקעות העמק עד לרכישתם בידי חנקין.
בחצר בית הראשונים מספר מתקנים חקלאיים ותצפית אל מרחבי עמק חפר, לזכר רמי כהן שנפל במלחמת לבנון.

 צילום: דודי הולצמן

במושב עצמו נמצא משק הלברכט ובו מגוון פעילויות לילדים - קטיף, אסיף, אפיית פיתות ועוד הרבה פעילויות חקלאיות

כלניות ליד אולגה
מביתן אהרון נחזור לכביש החוף. במחלף אולגה נפנה פניית פרסה ונשוב דרומה. נפנה בפניה הראשונה ימינה לכיוון שכונת ״עין הים״, נגיע לכיכר, נפנה שמאלה לדרך עפר והנה הפתעה (החל באמצע ינואר): שדה ענק של כלניות אדומות לפנינו. כל כך קרוב לכביש ועדיין (?) לא מוכר. פינת חובה להצטלם בתוך השטיח האדום והמרהיב.
בסוף ינואר יתחילו לפרוח אירוסי ארגמן ב״חורשת קדימה״ שנמצאת מערבה מכאן לכיוון הים, ומטופחת על ידי ילדי האיזור. בכלל, כדאי לנסוע לכיוון החוף היפהפה של אולגה, על מפרציו המקסימים. בחורף הים צלול ואף יפה יותר מאשר בקיץ.


 צילום: דודי הולצמן


 צילום: דודי הולצמן


מגבעת אולגה ניסע לחדרה, ובכביש 4 דרומה עד לתחנת הדלק ״דור אלון״. נפנה ימינה לכיוון הפארק.
פארק השרון משתרע בעצם מכאן ועד הים. הוא מתחבר ליער חדרה שליד תחנת הרכבת (אפשר ללכת עד לשם, הליכה ארוכה במקצת). יש בו שטחי חולות, ביצה ויער. אנחנו נחנה וניכנס לתוך המרחב הירוק שמשמאל לדרך (המסומנת בכחול)

 צילום: יוחאי ג
בחורפים גשומים הבריכה מתמלאת מים והופכת לאגם של ממש. כל הסביבה ירוקה בירוק עז. מקום נפלא לפיקניק של אחר הצהריים או לקפה. מכאן אפשר לצאת לטייל בשדות סביב האגם. יש המוני סביונים, ופה ושם כלניות, אירוסים ארץ ישראליים, אלקנת הצבעים ואפילו מעט רקפות.

 צילום: אמיר ג׳ורנו
נקודת סיום יפה ליום קצר.
צילום: אמיר ג׳ורנואין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז