יום שלישי, 1 בפברואר 2011

אירוסי ארגמן
צילום: דודי הולצמן

חודש פברואר מבשר את תחילת עונת הפריחה של אירוסי ההיכל, היפים והמרשימים בפרחי הארץ (לדעתי). ראשונים פורחים אירוסי הארגמן לאורך רצועת החוף, אחריהם האירוסים בנגב, בגלבוע, בגולן, בהרי נצרת ואחרון באפריל - האירוס ההדור בגליל העליון.

מי הם אירוסי ההיכל?
אירוסי ההיכל, או אירוסי השושן, הם קבוצה בת מספר מינים לא רב, שפרחיהם גדולים ומרשימים מאוד. בארץ יש כ-10 מינים שונים (יש ויכוח לגבי כמה מהם – אם הם נפרדים או זהים), שכבר לפני שנים הסבו את תשומת ליבם של חוקרים ומטיילים. יש הטוענים, שהשושן המוזכר בתנ"ך, הוא למעשה פרח האירוס. ואמנם, מדובר בפרחים מרשימים ביותר, שפרחו בעבר בפריסה רחבה במקומות רבים.

רבים מהאירוסים נעקרו על ידי סוחרי צמחים מאירופה; שטחי חקלאות רבים הביאו לפגיעה בשדות בהם פרחו האירוסים ולבסוף – שטחי הבניה הנרחבים, רבים מהם ממש על שטחי המחיה של הפרחים. כשהחברה להגנת הטבע יצאה במאבק המפורסם להצלת פרחי הבר של ישראל, היא בחרה באירוס הגלבוע, שהיה בסכנת הכחדה ברורה, כסמל החברה. מאז, הצליחו גורמי הטבע השונים להציל ולשמור את שטחי המחיה של אירוס הארגמן והאירוס הנצרתי, שהסכנה לקיומם בגלל בנייה היתה הקשה ביותר. השבוע נצא בעקבות אירוס ההיכל המקדים לפרוח, הוא אירוס הארגמן, שנמצא קרוב למוקדי האוכלוסי העיקריים בארץ.

איפה יש אירוסי ארגמן?
שטחי הפריחה של אירוס הארגמן הם לאורך מישור החוף, בין עתלית לאשדוד, וזהו גם האיזור המאוכלס והבנוי ביותר בארץ, ומהצפופים בעולם. כתוצאה מכך, הפכו האירוסים האלה לנדירים יותר ויותר, וכיום ניתן לראות אותם בכמה "איים" מבודדים, כשפרויקטים של בניה מאיימים עליהם מכל עבר.

השנה, בגלל מזג האויר, הפריחה מתאחרת וצפויה להתחיל רק בימים הקרובים.

אירוסי נתניה

נתחיל את טיולנו בנתניה. היכנסו לעיר במחלף פולג (נתניה דרום), וסעו צפונה-מערבה בשדרות בן-גוריון. אחרי הרמזורים של רמת פולג ועיר ימים, נמצאת "שמורת האירוסים" על שטח גדול, משמאל לכביש, שבו פורחים אלפי אירוסי ארגמן. השטח איננו מוגדר כשמורת טבע, אלא כשטח עירוני פתוח, ומדי פעם לוטשים קבלנים את עיניהם אל השטח. בינתיים, עומדת העירייה על עקרונותיה ומותירה את השטח למטיילים. השביל עובר בין האירוסים, ומתוחם בחבלים. אנא, אל תעברו אותם. בשבתות המקום הומה במיוחד, ואף תמצאו שם גזלן או שניים.

בצד המזרחי של הכביש, ליד שלולית החורף המפורסמת, הכשירה עיריית נתניה פארק שעשועים רחב ידיים ויפה, להנאת הילדים.

עוד על השמורה בנתניה תוכלו לקרוא כאן

נחזור למחלף פולג, נמשיך מזרחה לאורך כביש 553, ובצומת דרור נפנה צפונה. אחרי צומת הדסים – נמצא יער אילנות (משני צידי הכביש).

יער אילנות
יער אילנות נטוע משני עברי כביש 4, בין צומת הדסים לצומת פרדסיה. החלק המעניין נמצא ממזרח לכביש 4. חלק חשוב של היער הוא ה"ארבורטום" - יער איקלום, שאליו הביאה קק"ל מאות עצים מסוגים שונים, כדי לבדוק את התאמתם לייעור הארץ. המשכו המזרחי הוא יער נטוע, בעיקר של אקליפטוסים.
 
צילום: דודי הולצמן

מכביש 4, נפנה לרחבת החניה ימינה (פתוח בשבת רק בעונת הפריחה, בזמנים אחרים – חנו בחלק המזרחי של היער ועברו במעבר תת קרקעי), ונצא לסיור קצר ביער האיקלום. ליד רוב העצים, חלקם מוזרים ומשונים, יש שלטי הסבר, ויש גם מעגל נחמד של עצים, שיכול לשמש כמקום לסיפורים ואגדות לילדים. מדרום לארבורטום, ליד החניה, יש מוסד לגמילה מסמים. נעקוף אותו מדרום, ונגיע לשביל האירוסים, שמתפתל בתוך יער איקליפטוסים, ויש בו מבחר כלניות, פרגים, סביונים וסחלבים, על מרבדי דשא ירוקים. בצד המזרחי של היער יש שביל שעובר בין אירוסי ארגמן, ומולו, על הגבעה, נטעה קק"ל אלוני תבור צעירים, כנסיון להחזיר את הטבע למצבו המקורי – יער אלונים. ביער אילנות מתוכנן מרכז מבקרים לזכרו של אילן רמון.

שמורת אלוני קדימה
השמורה הקטנה והמרשימה מתחבאת לה מצפון מזרח למושבה קדימה. מכביש 4 סעו לתוך הישוב קדימה, ברחוב הרצל, עד הכיכר שבסופו, שמימינה בית המועצה, משמאלה אנדרטה לנופלים, ובמרכזה פסל סביבתי בדמות חמור ועגלה. פנו שמאלה בכיכר, והכביש יתעקל אחרי זמן מה ימינה לרחוב וייצמן. סעו ברחוב וייצמן, המוצל בעצי פיקוס גדולים עד לרחוב חנקין, ופנו שמאלה. המשיכו ברחוב, מימינכם תראו מיכלי מים גדולים. המשיכו ישר. הכביש הופך לדרך עפר מיד אחרי הפניה ימינה לכיוון היער. סעו עוד 100 מטר, והשמורה משמאלכם.צילום: דודי הולצמן

זו אחת מ"שמורות העציץ" הקטנות שבשרון, שהועשרה באירוסים שהועתקו אליה בזמן הבניה בקדימה. מיד בכניסה תראו מימינכם שדה אירוסים. המשיכו בשביל, התקדמו עד עץ אלון עתיק וגדול. לידו תראו שיחי קידה שעירה, תורמוסים, פרחי אלקנת הצבעים, שום, ואירוסים נוספים. השביל ממשיך עד קצה השמורה – בסך הכל 100 מטר של שמורה יפה, מרוכזת, לא מוכרת וקרובה כל כך למוקדי האוכלוסיה. שימו לב שהשמורה לא בנויה לקבלת קהל מבקרים רב – אין בה פחים, ספסלים וכו’ – אנא, שמרו על הנקיון.

יער קדימה
כחצי קילומטר ממזרח לשמורה, נטעה קק"ל לפני עשרות שנים יער איקליפטוסים ואורנים בשם "יער קדימה", על אדמת חולות. היום היער משמש כאתר נופש פעיל לתושבי קדימה, צורן והאיזור. משמורת קדימה נחזור דרומה ומייד נפנה שמאלה לדרך עפר משובשת שתוליך אותנו אל היער. הדרך העוברת ביער מתחברת לכביש צורן-קדימה-תל מונד. בכניסה המערבית ליער פורחים מספר אירוסי ארגמן, ובחלקו הצפוני-מזרחי – צבעונים.

פעילות סביבתית במרחב קדימה-צורן
שמורת אלוני קדימה אומצה על ידי מחזור ג' בבית הספר יובלים בצורן (ביוזמתי)
מדי שנה, מקיימת קבוצת "בלוטים" הפנינג, בזמן פריחת האירוסים, שמטרתו להגביר את המודעות לשמירת הטבע ברצועה הירוקה והיחודית שבין יער אילנות, שמורת אלוני קדימה ויער קדימה, שעדיין כוללת יערות, פריחה ושטחי חקלאות, ומאויימת מתכניות בניה ומכביש שאמור לעבור שם. השנה האירוע יתקיים ב-19.2.2011

שביל מסומן שיזמתי את סימונו, עובר בין יער אילנות ליער קדימה, סמוך לשמורה.

פיקניק ומתקנים לילדים במקומות שנזכרו:
פארק השלולית, ממערב לשלולית החורף הידועה בנתניה, מלא במתקני משחקים לילדים ומאוד מתאים לפיקניק. הבעיה היא העומס העצום בשבתות. נסו מוקדם בבוקר, אחר הצהריים או ביום ששי.

יער קדימה (הגעה מכביש תל מונד-צורן 562 או מתוך קדימה, ליד שמורת האירוסים) – שפע מתקני משחקים וספסלים. לצערי, לא תמיד מתוחזק היטב. לאחרונה, נוספה פינת ישיבה מותאמת לכיסאות גלגלים, בתרומת המרכז להנצחת מורשת קהיליית המודיעין.

אירוסים נוספים
ניתן לראות פה ושם אירוסים בודדים ליד רמת אביב ג’, באשדוד, ליד רחובות, בכניסה לבית הספר והפנימיה "הדסים" ואף מצפון לחדרה

עוד קישורים מענייניםאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז