יום שני, 15 באוגוסט 2016

עיר של גנים: טיול בראשון לציון

ראשון לציון נוסדה בט"ו באב תרמ"ב (ולמי שקשה לו לחשב - 1882, כלומר ממש לפני 134 שנים).
לכבוד יום ההולדת של העיר, נטייל היום בכמה גנים מבין העשרות הפזורים בעיר, גנים שמתייחסים לאירועים היסטוריים שונים ולמאפיינים של העיר.
השם "ראשון" התגלה כשם "מחייב": ראשון באמת היתה ראשונה בהרבה דברים: גן הילדים הראשון, הדגל הראשון, התזמורת הראשונה, בית הספר העברי הראשון ועוד.
לכבוד התאריך הלא-עגול הזה, נערוך טיול בין הגנים של ראשון לציון. חלק מהגנים יתאימו גם לימי הקיץ החמים.

גן בעברית
נתחיל בצידה המזרחי של העיר. על חלק מהשטח שפונה ממחנה צריפין (שהעביר את מקומו לעיר הבה"דים בנגב).
לכבוד הקשר בין ראשון לציון והשפה העברית, יצרה העיריה גן מיוחד, הוא "גן בעברית".צילום:דודי הולצמן

 
כל האלמנטים בגן קשורים לשפה העברית: גבעת טיפוס עם אותיות, מערכת משחק למילים ומושגים בעברית, צמחים לפי אותיות האלפבית, קיר קשקוש לציור חופשי. הפרגולות בנויות כך שיטילו צל בצורת אותיות בעברית, ואפילו המזרקות מעוצבות בדמות האותיות, ואפשר להירטב ולהתקרר בין סילוני המים שלהם.

 
צילום:דודי הולצמן

בנוסף לכך, ה"האנגרים" של בסיס צריפין לא נהרסו ויש בהם מתקני משחק. מתקני כושר, ברזיות ושבילי אופניים.
איל מגיעים? הגן נמצא ליד רחוב חיים הרצוג במזרח העיר

צילום:דודי הולצמן


צילום:ד״ר אבישי טייכר


 
צילום:MathKnight and Zachi Evenor
 
גן מגדל המים וגן ברנשטיין 
ממש מול "גן בעברית", יוצא רחוב כתריאל רפפורט. בגן הצנוע הזה נמצא מגדל המים של מזרח ראשון לציון, צבוע בשלל צבעי הקשת ומואר באור מרהיב בלילה.
אליעזר ברנשטיין נולד בוולודאבה שבפולין (משם הגיעה גם משפחת אבי, יעקב הולצמן ז"ל), היגר לאנגליה ומשם לארץ ישראל, וראה ברכה בעסקיו. הוא רכש שטח גדול במזרח ראשון לציון, בנה בית וסביבו פרדסים. הבית היה מפואר והיתה לו בריכה פרטית וגינה גדולה, מגרשי טניס ואורוות סוסים. הוא הצליח, בזכות עושרו, להעלות עשרות מבני משפחתו מפולין, ולהצילם מהשואה. הבית נהרס, ושטחי הפרדסים הפכו לבתים פרטיים ("שכונת ברנשטיין"). חלק משטח הגינה הוכשר כגן יפה וחביב.
איך מגיעים? גן ברנשטיין נמצא ברח' השומר פינת רח' ירושלים

גן העיר
מכאן נמשיך למרכז העיר ראשון לציון. כאן הקימו הראשונים את הבתים הראשונים בשנת 1882, כאן נפתחו הגן הראשון ובית הספר הראשון, וגם היקב של "כרמל מזרחי" ובית הכנסת הגדול.
חלק מהבתים הישנים נשמרו, וביניהם עובר מסלול משולט, בין כל האתרים ההיסטוריים
כדאי להקדיש זמן ולבקר במוזיאון ההיסטורי של ראשון לציון.

בעבר, היתה בין הבתים חלקה גדולה ששימשה כתחנת ניסיונות חקלאיים. כאן ניסו לאקלם צמחים שונים לטובת חקלאי המושבה. במשך השנים, המושבה הפכה לעיר, וכאשר שוקם המרכז הישן, הפכו את החלקה לגן עירוני יפה, עם עצי דקל (חלקם נפגעו ממחלת חדקונית הדקל ונעקרו), מדשאות ומזרקות. אכן שילוב יפה בין צמחיה, נופש והיסטוריה
 

גן המוזיקה
ראשון לציון היתה ראשונה גם בתחום המוזיקה: כאן הוקמה התזמורת ("האורקסטרה") הראשונה בישוב העברי המתחדש.
על האורקסטרה של ראשון נכתב השיר המפורסם:

לכבוד העבר המוזיקלי, נחנך לאחרונה גן מוזיקה - ובו קלידי פסנתר ענקיים, פינות להשמעת מוזיקה ולימוד על מלחינים דרך סריקת ברקודים, רמקולים משמיעים מוזיקה קלאסית - וכמובן פינות משחק ומנוחה. גם כאן יש מזרקות בהן אפשר להתקרר בימי הקיץ.
איך מגיעים? הגן נמצא מדרום למרכז העיר, ברחוב יואל דרובין
צילום:ד״ר אבישי טייכר 

גן המנהיגים סמוך למחלף ראשון לציון, ישנו גן שבו החליטה עירית ראשון לציון להנציח את מנהיגי המדינה ואת המדינות שהצביעו בעד הקמת מדינת ישראל ב-1947. דגלי המדינות מופיעים בכניסה לגן. בהמשך הגן, הבנוי כמוזיאון פתוח, יש פסלים של המנהיגים, ומעין "נחל" זורם ביניהם ומוליך לאנדרטת עמוד האש, שנמצאת בתוך מזרקה.
הגן הוקם לציון 60 שנה להכרזת האו"ם, ב-2007
איך מגיעים? הגן נמצא ליד רחוב ז'בוטינסקי, בסמוך למחלף ראשון. קל יותר להיכנס מהרחובות הקטנים של שכונת "בנות חיל" (שמנציחים רק דמויות של נשים) מדרום לגן
צילום:דודי הולצמן
צילום:דודי הולצמן

מערב ראשון לציון, בין כביש 4 לחוף הים הוא כמו עיר בפני עצמה - מודרנית, גדולה, עם כבישים רחבים ונוחים. חלק זה של העיר נבנה החל משנות השישים, ובעיקר בשנות השבעים והתשעים, והוא זה שהפך את ראשון לעיר הרביעית בגודלה במדינה. כמובן שגם כאן יש גנים ומזרקות, רבים מהם לאורך רחוב גולדה מאיר:
  • פארק הערים התאומות, לציון הערים התאומות של ראשון לציון - ובו תבליט העיר ראשון ומונומנטים לציון הערים, ביניהן פגודה מרשימה לציון העיר טיינג׳ין
  • אנדרטת התקומה - ועליה ציוני דרך לתולדות העיר והמדינה
  • מעבר לכביש (ברחוב חסידי אומות העולם) - אנדרטת השואה, גן הזיכרון ובו מזרקה בשלל צבעים, ואנדרטה לחסידי אומות העולם מהפיליפינים
  • פארק נאות שקמה - ראה ירוקה גדולה, בין הרחובות משה דיין וחיים בר לב - עם הרבה מגרשי משחקים והחלקה, מתקני משחק רבים ואפילו רכבת קטנה שנוסעת בגן


 צילום:ד״ר אבישי טייכר

פארק האגמים 
בקצה שדרות יצחק רבין שבמערב העיר הוחל לפני כעשור פרוייקט של איגור מי נגר והחדרתם למי התהום. נוצרו שני אגמים: "אגם הסופרלנד" ו"אגם הנקיק". הם הפכו לאתרים מבוקשים על ידי ציפרים נודדות ועל ידי צפרים מכל רחבי הארץ. ממש לידם נמצאים מתחמי ה"סופרלנד" וה"יס פלאנט". מכאן מוליך כביש למפעל טיהור השפכים של גוש דן (השפד"ן) שמטהר את מי השפכים של כל גוש דן ומזרים אותם לנגב.
 
צילום:ד״ר אבישי טייכר

צילום:MKnight

 את הטיול אפשר לסיים בחוף הים המקסים של ראשון לציון.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז