יום רביעי, 20 ביולי 2016

שוב אני כאן לידך: טיול קיצי בנחל תנינים

נחל תנינים הוא נחל לא ארוך, שמתחיל ברמות מנשה, ובאופן מפתיע לנחלי הארץ - הוא נחל איתן, ומנקז אליו מי מעיינות שופעים. בעבר השתמשו במימיו והזרימו אותם במערכת הולכת מים (אקוודוקטים) לקיסריה. שרידים מרשימים מהאמה נמצאים על חוף קיסריה.
רוב המים נתפסים כיום ומועברים לשיקוע באגמים שבחולות.
שמו הערבי של הנחל הוא "זרקא" - הכחול, בגלל מימיו הכחולים (בעבר). שמו העברי מגיע מהתנינים שהיו בו בעבר (האחרון ניצוד ב-1912 ושרידיו נמצאים בירושלים). עדויות על "תנינים נוראים" סופרו על  ידי עולי רגל בימי הביניים.
האגדה מספרת על שני אחים ששלטו בקיסריה, וכל אחד קיווה למות אחיו, כדי שיהיה שליט יחיד. אח אחד חלה בצרעת, ואחיו שלח אותו "להבריא" על ידי טבילה במי הנחל. הוא נטרף על ידי תנינים (שהובאו למקום ממצרים) וכך נותר שליט יחיד.
העיר הרומית שבשפך הנחל נקראה "קרוקודילנופוליס" (עיר התנינים).
היות שמדובר באתרים שרובם "רטובים", הטיול מתאים בהחלט לימי הקיץ החמים.
צילום:דודי הולצמן

עין עמיקם
נתחיל את הטיול היום בעין עמיקם, ליד מושב עמיקם
איך מגיעים? מצומת עדה שבין בנימינה לפרדס חנה נפנה מזרחה לכיוון גבעת עדה בכביש 653. נעבור את גבעת עדה, נמשיך לכיוון קיבוץ רגבים ומשם צפונה לגבעת ניל"י וממנו למושב עמיקם. לפני הכניסה לישוב, הכביש חוצה את אפיק נחל תנינים בגשר קטן. פונים שמאלה (מערבה) ונוסעים לאורך הנחל כ-500 מטר (דרך משובשת, אפשר לחנות ליד הכביש וללכת ברגל), עד למעיין קטן ונחמד, בשם עין חדוד או מעיין עמיקם. מלא מים רוב השנה (ייתכן שבקיץ פני המים ירדו ואף ייעלמו).
במושב עמיקם נמצא גם "ההר העגול" שבו יש פריחה מקסימה ונוף מרשים בסוף החורף ותחילת האביב.

נמשיך ממושב עמיקם מערבה בכביש 6533. לאורך קו ההר שמימיננו נובעים מעיינות קטנים, וכבר לפני 2000 שנה החליטו הרומאים לנצל אותם. הם חפרו ניקבה, במקביל לנחל, שאוספת את מי המעיינות ומעבירה אותם לעיר קיסריה, באותם ימים עיר גדולה וצמאה למים. אתר "מי קדם" מאפשר ללכת בתוך הניקבה שהוסדרה למבקרים. המים קרירים, ועומקם עד 90 ס"מ. בכניסה רואים סרטון הסבר, ומיד יורדים לבטן האדמה, שם הולכים כ-300 מטר מתחת לאדמה. התאורה מגיעה מפירים שנחצבו כל 50 מטר (להוצאת החומר שנכרה) וגם תאורה חשמלית.
פתרון מצויין, למבוגרים ולילדים לפעילות ביום קיץ חם. הכניסה בתשלום.
צילום:אודי שטינוול
מערבה מ"מי קדם" יוצאת דרך עפר צפונה, עוברת את ערוץ הנחל, ומתעקלת שמאלה ליד שלט גדול של מפעל המים של נחלי מנשה. נתעקל עם הדרך (מערבה, במקביל לכביש 6553), ובהמשך נגיע למזלג דרכים. חשוב לבחור בשמאלי (מסומן בסימון שבילים ירוק) ולא בימני (מנסיון מר... דרך משובשת ברמה יוצאת דופן), ולנסוע בדרך משובשת מעט כקילומטר. נגיע לנקודה בה יש בריכה יפה בנחל. מאחורי הבריכה יש מעין "מערה" של קנים ובה מפל, הישר מהנביעה אל המים.
*** עדכון: דרך העפר נחסמה על ידי הרשויות, בגלל פגיעה במטעים ולכלוך. הגישה כרגע רגלית בלבד ***
צילום:דודי הולצמן

מכאן ממשיך הנחל בסדרה של בריכות (אפשר ללכת בתוכן ולהשתכשך), עד למעיין נוסף. בנקודת הנביעה השניה יש בריכה גדולה ועמוקה, כמטר וחצי עומקה. אפשר להגיע לנביעה השניה של עין אביאל גם בנסיעה לאורך אותה דרך עפר משובשת. יש אפשרות להגיע לכאן גם בדרך קצרה וישירה מהכביש.
בסופי שבוע המקום יחסית מלא והתחזוקה לא תמיד במיטבה, קחו זאת בחשבון.
צילום:דודי הולצמן

בנימינה
אפיק נחל תנינים עובר מצפון לבנימינה, ממש סמוך למחצבה שב"חוטם" הכרמל. זהו נוף ילדותו של הפזמונאי אהוד מנור, יליד בנימינה, שאף הקדיש שיר לנחל:

בבנימינה עצמה אפשר לטייל בעקבות אהוד מנור והתחנות בחייו. כיכרות הישוב המקושטות נושאות שמות של שיריו.
צילום:אלי פאוסט

עינות תמסח
מכאן ממשיך הנחל צפונה-מערבה, ממש למרגלות הכרמל. כאן נכנס הנחל לשטח פתוח ושטוח, ובעבר השתרעו כאן ביצות נרחבות (ביצות כבארה). השריד האחרון לביצה היא שמורת עינות תמסח. 
ההגעה היא מכביש הגישה מכביש 4 לקיבוץ מעגן מיכאל. יש בריכה גדולה ובה מיני דגים, צבים רכים וסרטנים. עד לא מזמן, היתה אפשרות להיכנס למים. כיום הרחצה אסורה כדי לא לפגוע בחי ובצומח.

אמת המים הנמוכה
מי הנחל שנאגרו בבריכה (פירוט בהמשך) הוזרמו באמת מים על-קרקעית לכיוון קיסריה. אפשר לבקר בחלק מהאמות האלה, בשטח שבין בית חנניה לכביש החוף. בתוך אחד קמרונות אף נמצאה אבן מיל רומית. 

השמורה (מוסדרת ובתשלום) כוללת את שני הקילומטרים האחרונים של הנחל, ואת סביבתם, כולל מפעל מים קדום. ההגעה היא מכביש 4, בגשר שעובר מעל כביש 2 ומוביל גם לשמורה וגם לג'סר א זרקא.
בכניסה לשמורה אפשר לצפות בסרט על עברו של האתר. מכאן יוצאים שני שבילים, שמוליכים אל הסכר. בחלק מהדרך אפשר ללכת בתוך המים הקרירים, בתעלות אמת המים שנחצבו כדי להוליך את המים אל הסכר.
 

צילום:דודי הולצמןצילום:אודי שטינוול


הסכר נבנה על ידי הרומאים כדי ליצור מעין "אגם" (בחורפים גשומים אכן נוצר כאן אגם). ממנו זרמו המים והפעילו טחנות קמח, ובהמשך זרמו המים לכיוון אמת המים הנמוכה לקיסריה.
באתר נחל תנינים נמצאה טחנת קמח (באמצעות גלגל) ייחודית, מהתקופה הביזנטית. יש גם טחנות "חדשות" יותר, מהתקופה העותמאנית. מדי פעם מפעילים את הזרימה דרך גלגל הכפות ומראים כיצד פעלה הטחנה בעבר.
צילום:ד"ר אבישי טייכר


השבילים עוברים בין בריכות וצמחית נחלים, ובחורף פוקדים את המקום עופות מים רבים שחורפים בארץ. מראש הסכר יש תצפית נהדרת על כל השמורה. מכאן אפשר להמשיך אל הים ואל החוף היפה של ג'סר א זרקא

צילום:דודי הולצמן

ג'סר א זרקא
עם קניית ביצות כבארה בידי חברת פיק"א וייבושן, עברו תושבי הביצה (שבט הע'ווארנה) אל שפך נחל תנינים לים, והקימו בו ב-1924 את הכפר ג'סר א-זרקא ("הגשר על הנהר הכחול"). הכפר לא ננטש במלחמת העצמאות, ותושביו הם מהעניים ביותר בארץ, ולמרות שהוא ממוקם באחד המקומות האטרקטיביים בארץ, על חוף הים, מצבו קשה ביותר.
מנהרה ובה אמת מים תת קרקעית עוברת ברכס הכורכר שבישוב
בשנים האחרונות מנסים לשפר את מצב הישוב ואף להכניס אליו תיירות, ואף נפתחה בו אכסניה, מיזם משותף ליהודים וערבים.
ליד שפך הנחל לים נמצאת גבעה, ועליה שרידי העיר הקדומה קרוקודילנופוליס ("תל תנינים").

הליכה לקיסריה
את הטיול אפשר לסיים בקיסריה. סוללת עפר עצומה נמתחת לאורך ה"גבול" בין קיסריה לג'סר א-זרקא. כמובן שאין כל חיבור בכביש בין שני הישובים הכל-כך שונים זה מזה, ומועצת קיסריה אף מתנגדת להרחבת ג'סר א זרקא.
אמת המים (אקוודוקט) שהוליכה את מי נחל תנינים לקיסריה שרדה ברובה, ונמתחת לאורך החוף, מצפון לקיסריה. אפשר להגיע אליה מתוך קיסריה, ולעקוב אחרי השלטים המכוונים ל"חוף האקוודוקט". 

2 comments:

"בַּשָּׁעָה שֶׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אָדָם הָרִאשׁוֹן נְטָלוֹ וְהֶחֱזִירוֹ עַל כָּל אִילָנֵי גַּן עֵדֶן,וְאָמַר לוֹ: רְאֵה, מַעֲשַׁי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵם, וְכָל מַה שֶּׁבָּרָאתִי-בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי. תֵן דַעַתךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ"
מדרש קהלת רבה, ז